Corona-pandemi

Vi holder åbent igen. Når du besøger vores museer, bedes du (også) være opmærksom på disse informationer og forskrifter.


 

schliessen
Gå til hovedområdet
Alle regionale museer i Schleswig-HolsteinAlle regionale museer i SH

Kontakt

Arkæologisk Museum Gottorp Slot
Schlossinsel 1
24837 Slesvig, Tyskland

Museumsledelse
(befuldmægtiget direktør)
Dr. Ralf Bleile
ralf.bleile@landesmuseen.sh

Sekretariat
Günna Schneeweiß
+49 (0)4621 813 201
guenna.schneeweiss@landesmuseen.sh

Besøgsservice
Information, reservering, booking
+49 (0) 4621 813 222
service@landesmuseen.sh

Fagdiscipliner

(anmodninger om udlån, videnskabelig fundbearbejdning, udstillinger)

Stenalderen
Dr. Sönke Hartz
soenke.hartz@landesmuseen.sh

Bronzealderen
Dr. Mechtild Freudenberg
mechtild.freudenberg@landesmuseen.sh

Istiden
Dr. Angelika Abegg-Wigg
angelika.abegg-wigg@landesmuseen.sh

Vikingetiden/middelalderen
Dr. Volker Hilberg
volker.hilberg@landesmuseen.sh

Etnologisk samling
Dr. Mechtild Freudenberg
mechtild.freudenberg@landesmuseen.sh

Service

Arkæologisk fagbibliotek
Maike Tessars
maike.tessars@landesmuseen.sh

Samlinger tilhørende Arkæologisk Museum Gottorp Slot
(magasin, konservering)
Dr. Joachim Schultze
joachim.schultze@landesmuseen.sh

Dokumentationsarkiv
Dr. Sönke Hartz (stedarkiv)
soenke.hartz@landesmuseen.sh

Dr. Volker Hilberg (dødsboarkiv)
volker.hilberg@landesmuseen.sh

Billedrettigheder
Dr. Volker Hilberg
volker.hilberg@landesmuseen.sh

Redaktion for videnskabelige publikationer
Dr. Angelika Abegg-Wigg
angelika.abegg-wigg@landesmuseen.sh

Presse
Frank Zarp (Ltg.)
+49 (0) 4621 813-208
+49 (0) 170 336 1424
frank.zarp@landesmuseen.sh

Silke Philipsen
+49 (0) 4621 813-196
silke.philipsen@landesmuseen.sh
(ma, ti, to, fr kl. 8-13)

Landesmuseen Schleswig-Holstein
schliessen
Rul op