Vigtig information til dit besøg

Den centrale adgangsvej til Museumsøen er ved at blive repareret. Du bedes informere dig selv HER (LAGEPLAN) om omkørslen. Med bus og tog: Busstoppested Schleihallenbrücke plus omkring 15 minutter til fods.

luk
Gå til hovedområdet
Alle regionale museer i Schleswig-HolsteinAlle regionale museer i SH

Kontakt

Arkæologisk Museum Gottorp Slot
Schlossinsel 1
24837 Slesvig, Tyskland

Direktør

Dr. Ralf Bleile
ralf.bleile@landesmuseen.sh

Sekretariatet
Günna Schneeweiß
+49 (0)4621 813 201
guenna.schneeweiss@landesmuseen.sh

Besøgsservice
Information, reservering, booking
+49 (0) 4621 813 222
service@landesmuseen.sh

Fagdiscipliner

(anmodninger om udlån, videnskabelig fundbearbejdning, udstillinger)

Stenalderen
Dr. Mara-Julia Weber
mara.weber@landesmuseen.sh

Bronzealderen
Dr. Mechtild Freudenberg
mechtild.freudenberg@landesmuseen.sh

Jernalderen
Dr. Angelika Abegg-Wigg
angelika.abegg-wigg@landesmuseen.sh

Vikingetiden/middelalderen
Dr. Volker Hilberg
volker.hilberg@landesmuseen.sh

Etnologisk samling
Dr. Mechtild Freudenberg
mechtild.freudenberg@landesmuseen.sh

Service

Arkæologisk fagbibliotek
Maike Tessars
maike.tessars@landesmuseen.sh

Samlinger tilhørende Arkæologisk Museum Gottorp Slot
(magasin, konservering)
Dr. Joachim Schultze
joachim.schultze@landesmuseen.sh

Dokumentationsarkiv
Dr. Volker Hilberg (dødsboarkiv, stedarkiv)
volker.hilberg@landesmuseen.sh

Billedrettigheder
Dr. Volker Hilberg
volker.hilberg@landesmuseen.sh

Redaktion for videnskabelige publikationer
Dr. Angelika Abegg-Wigg
angelika.abegg-wigg@landesmuseen.sh

Presse
Frank Zarp 
+49 (0) 4621 813-208
+49 (0) 170 336 1424
frank.zarp@landesmuseen.sh

Slesvig-Holstens statsmuseer
schliessen
Rul op